How much does it cost to feed someone in India?

How much does it cost to feed a person in India?

The cost of food in India per day would come around to Rs. 100 per day per person. If you drive a petrol car and cover a distance of about 12 kms a day, it would cost you around 2000 Rs to 5000 Rs a month.

How much does a full meal cost in India?

The report says a simple 600-kilocalorie meal would cost 4.5% of average daily income in India. Given India’s per capita income at Rs 1.12 lakh (World Bank, 2016), the cost of preparing the meal comes at Rs 13.50.

How much does the average Indian spend on food?

According to the survey carried out by ProdegeMR, around 45.5 percent of respondents spent up to 700 Indian rupees on groceries per week during the survey period.

Distribution of the typical grocery spend per week in India as of January 2019.

THIS IS INTERESTING:  Question: Which car is high price in India?
Expenditure in Indian rupees Share of respondents

How much does it cost to feed someone per day?

In the United States, the monthly cost of feeding one person is about $342.11. The average cost of food per day per person is $11.04. These are the insights provided by NUMBEO and their overview of food and other expenditures worldwide. Their data suggests that the average cost of food per week for 1 person is $79.08.

Is India cheap to live?

India is quite cheap as compared to many other countries. Cost of living depends on what you do and where you live in the India. Basic need living costs such as food, water and shelter costs you around 15000 to 20000 INR. … The room rent in the best areas varies from INR 7000 to 15000 per month.

How much does it cost to live in India per month?

Summary: Family of four estimated monthly costs are 1,107$ (83,063₹) without rent. A single person estimated monthly costs are 317$ (23,798₹) without rent.

Is food cheaper in India?

Milk, bread, potato are among items cheapest in India. Among rich nations, food prices are highest in the US. A 500g loaf of bread costs Rs 226 in New York, over seven times the price in India. Despite higher absolute prices in US and UK, food is cheaper than India.

What is the cost of living in India?

India is very cheap relative to many other nations. The cost of living depends on what you’re doing and where you’re living in India. The basic living expenses, such as food , water and housing, cost you between 15000 and 20000 INR. Depending on the cost, this can result in a higher or lower number.

THIS IS INTERESTING:  Frequent question: Which is the best Indian rock cut architecture?

Why is everything so costly in India?

In India, inflation is not being driven by surging demand; it is being stoked by a mix of high oil prices, high fuel taxes and elevated raw material costs. … Prices are up in every category, from food (specifically pulses and oil) to fuel and lighting.

How much does a middle class person spend on food?

It’s possible because some people earn far more than the average – many, many, many times more – in a given year, and that skews the average. The truth is that the “median” person – that real person in the middle – almost assuredly spends less than $7.64 on food per day.

How much money do you need to live comfortably in India?

Depending upon the standard of living, your average salary should be Rs 40,000 – Rs 60,000 per month.

How much does a middle class family spend on food?

The average food cost for a U.S. household was $6,602 in 2013. That’s roughly $2,641 annually per person (based on the average 2.5 people in each household).

Average U.S. Household Budget for Food at Home of $3,935.

Household Budget: Food at Home Average Annual Amount
Nonalcoholic beverages $384
Fresh fruits 270

How much should groceries cost for 2 adults?

The average weekly grocery bill for two people between the ages of 19 and 50 is $148, according to the USDA. For couples ages 51 to 70, you’re spending $143, the agency says. If the couple has two children ages 2-3 and 4-5 years old, the household’s weekly grocery total is $214 under a moderate-cost plan.

THIS IS INTERESTING:  How did Hinduism rise up as a religion?

What is a reasonable budget for food for one person?

USDA Food Plan Spending for a Single Person

Thrifty: $175.60. Low-cost: $222.60. Moderate-cost: $272.20. Liberal: $348.80.

How much does food cost per month per person?

The average cost of groceries in America is $355.50 a month per person. However, this number can vary greatly depending on factors like age and personal eating habits. Location is another important—though potentially surprising—factor in determining food costs.